W jedn膮 z listopadowych jesiennych niedziel馃崄 wybrali艣my si臋 rodzinnie w okolice p贸艂nocnych granic Poznania. W艂a艣nie tam znajduje si臋 niesamowite miejsce, kt贸re ju偶 dawno mia艂am w planach odwiedzi膰 czyli Rezerwat Przyrody "Meteoryt Morasko"馃尃.Na tym obszarze znajduje si臋 zesp贸艂 siedmiu krater贸w, kt贸re wed艂ug naukowc贸w powsta艂y w wyniku upadku meteorytu ok 5 tysi臋cy lat temu. Aby chroni膰 niepowtarzaln膮 form臋 terenu, utworzono tutaj rezerwat w 1976 roku zajmuj膮cy powierzchni臋 przesz艂o 54 ha. Jest to jedyny rezerwat przyrody tego typu w Polsce. Moraskie kratery s膮 dobrze zachowane i stanowi膮 unikalny element krajobrazu, nadaj膮c temu miejscu szczeg贸lny charakter. Maj膮 r贸偶ne wielko艣ci i g艂臋boko艣ci (najwi臋kszy ma ok 100 metr贸w 艣rednicy i 13 metr贸w g艂臋boko艣ci), a wi臋kszo艣膰 z nich jest wype艂niona wod膮. W ci膮gu wielu lat uda艂o si臋 znale藕膰 na tym obszarze meteoryty o rozmaitej wielko艣ci m.in meteoryt odkryty w 1914 roku i wa偶膮cy 77 kg czy meteoryt z 2012 roku o masie a偶 261 kg, kt贸rego fragment znajduje si臋 obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi UAM. Znalezisko to otrzyma艂o nazw臋 Kruszynka i by艂o najwi臋kszym znalezionym okazem w Polsce (rekord zosta艂 pobity w 2017 roku kiedy odkryto jeszcze wi臋kszy fragment wa偶膮cy 271 kg poza rezerwatem). Miejsce to jest r贸wnie偶 wa偶ne dla naukowc贸w i student贸w, kt贸rzy przybywaj膮 tu, aby prowadzi膰 badania zwi膮zane z meteorytem i jego wp艂ywem na otoczenie.
Opr贸cz krater贸w warto zwr贸ci膰 uwag臋 na otaczaj膮c膮 przyrod臋. Rezerwat poro艣ni臋ty jest lasem d臋bowo-grabowym馃尦, a tak偶e lasem olszowym, specyficznym dla teren贸w podmok艂ych馃挦. Spotka膰 tutaj mo偶na rzadkie i chronione gatunki mch贸w i ro艣lin馃尶馃崉 oraz wiele rodzaj贸w zwierz膮t馃惁馃惏馃悕. Rezerwat stanowi ogromn膮 atrakcj臋 krajoznawcz膮馃憖, a najlepiej go zwiedza膰 po wytyczonej tutaj 艣cie偶ce dydaktycznej. Warto zapozna膰 si臋 z informacjami umieszczonymi na tablicach na temat powstawania krater贸w, wielko艣ci i rozmieszczeniu krater贸w meteorytowych na 艣wiecie, historii odkrywania fragment贸w meteorytu Morasko, pochodzenia meteoryt贸w czy o planetoidach i mechanizmach sprowadzaj膮cych planetoidy w pobli偶e Ziemi.
Uda艂o nam si臋 przej艣膰 ca艂膮 偶贸艂t膮 tras臋馃挍 i zdoby膰 tak偶e najwy偶sze wzniesienie Poznania czyli Morask膮 G贸r臋 o wysoko艣ci 154 m n.p.m. Dotarli艣my tak偶e do ma艂ego jeziorka polodowcowego o nazwie Zimna Woda, kt贸re obecnie wygl膮da niestety jak wi臋ksza ka艂u偶a i zatoczyli艣my ok 3,5 km p臋tl臋 wracaj膮c do parkingu. Jesie艅馃崄 to doskona艂a pora roku na rodzinny spacer po obszarze rezerwatu, podziwianie przyrody i obserwowanie unikalnych cech geologicznych. Warto by艂o jecha膰 70 km, aby w ko艅cu pozna膰 ten niezwykle cenny teren z fascynuj膮c膮 histori膮 kosmicznego zjawiska馃尃, czerpi膮c przy tym przyjemno艣膰 z nauki i jednocze艣nie sp臋dzaj膮c wsp贸lnie czas na 艣wie偶ym powietrzu.馃挌
Date: 12 November 2023
Brak komentarzy:
Prze艣lij komentarz