7 maja 2023

Muzeum Marcina Rożka w Wolsztynie

W majową niedzielę w końcu udało mi się odwiedzić Muzeum Marcina Rożka zlokalizowane w Wolsztynie. Marcin Rożek był wybitym polskim rzeźbiarzem🔨 i malarzem🎨 z dużym dorobkiem artystycznym żyjącym w czasach dwóch wojen światowych.

Muzeum mieści się w zabytkowej willi🏡 zbudowanej według pomysłu artysty, do której przylega malowniczy ogród🌹 dochodzący w przeszłości aż do brzegów Jeziora Wolsztyńskiego💦. Muzeum zostało utworzone w 1968 roku w oparciu o prywatne zbiory Jadwigi Rożek – siostry rzeźbiarza. Ekspozycja stała prezentuje dorobek artystyczny Marcina Rożka oraz przybliża zwiedzającym jego postać. Najważniejszymi elementami wystroju budynku i ogrodu są płaskorzeźby oraz rzeźby autorstwa artysty. We wnętrzu prezentowana jest kolekcja jego dzieł malarskich🎨 i rzeźbiarskich🔨 oraz związanych z nim pamiątek, dokumentów oraz fotografii📷. Ponadto do wyposażenia należą również meble🪑 z epoki. Za budynkiem znajduje się urokliwy ogród🌷, w którym można wyodrębnić dwie części. Obiekt jest także siedzibą główną Muzeum Regionalnego we Wolsztynie

Życie Marcina Rożka

Marcin Rożek urodził się 8 listopada 1885 roku w Kosieczynie koło Zbąszynia. W 1893r. wraz z rodziną przeprowadził się do Wolsztyna, a w 1900 r. rozpoczął w Poznaniu naukę w zawodzie kamieniarza. 4 lata później otrzymał stypendium Towarzystwa Naukowej Pomocy im. Karola Marcinkowskiego, co pozwoliło mu na naukę w berlińskiej szkole rzemiosł artystycznych. W latach 1905 – 1909 studiował w Monachium rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych a następne dwa lata spędził w podróży, przebywając dłuższy czas w Paryżu. W 1913 roku zamieszkał w Poznaniu. Brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim w oddziałach I. Mielżyńskiego. Po odzyskaniu niepodległości aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym miasta. Współtworzył grupę wielkopolskich artystów “Plastyka”, był pierwszym profesorem na katedrze rzeźby Szkoły Sztuk Zdobniczych (podwaliny pod przyszłą Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu obecnie Uniwersytet Artystyczny). W 1934 roku powrócił do Wolsztyna gdzie mieszkał aż do wybuchu II Wojny Światowej. Poszukiwany przez Niemców ukrywał się w Objezierzu, Poznaniu oraz w Tarnowie Podgórnym. W 1942 roku został aresztowany i osadzony w Forcie VII w Poznaniu. W lipcu 1943 został przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz za odmowę stworzenia rzeźby Adolfa Hitlera, gdzie zmarł 19 maja 1944 roku. Do najbardziej znanych prac Marcina Rożka należy pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie (1929 r. – zniszczony w 1939 r.), Siewca w Luboniu k. Poznania (1923 r.), Chopin w Poznaniu (1923 r.). Artysta był także współtwórcą Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu odsłoniętego w 1932 roku. Poza rzeźbami dorobek artysty stanowią także rysunki i obrazy olejne. 

(źródła: Muzeum Regionalne we Wolsztynie i Zabytek - Dom i pracownia Marcina Rożka

Z pewnością warto odwiedzić muzeum upamiętniające tę niezwykłą postać związaną bezpośrednio z Wolsztynem, aby lepiej poznać lokalną historię.

Więcej informacji pod adresem: Muzeum Marcina Rożka i Marcin Rożek

Date: 7 May 2023 

Elewacja frontowa






























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz