25 marca 2023

Rogaliński Park Krajobrazowy - Spacer przyrodniczy "Na Manowce"

"Wszystko, co możesz sobie wyobrazić, natura już to stworzyła." (Albert Einstein)

W pierwszą sobotę kalendarzowej wiosny🌸 wzięłam udział w kolejnym spacerze przyrodniczym🚶 "Na Manowce" w 🌳Rogalińskim Parku  Krajobrazowym🌳,  zorganizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Spacery odbywają się cyklicznie w 14  parkach krajobrazowych zlokalizowanych na terenie Wielkopolski. W trakcie spacerów pracownicy ZPKWW opowiadają o celach ochrony parków krajobrazowych oraz zagrożeniach występujących na ich terenie. Przybliżają również cenne przyrodniczo i kulturowo miejsca, które nierozerwalnie kojarzą się danym parkiem krajobrazowym. Przewodnikiem był Michał Białek - specjalista z zakresu ochrony przyrody, pełen pasji ornitolog🐦, znawca zachowań ptaków i ich zwyczajów.  

Rogaliński Park Krajobrazowy to rozległy teren, ciągnący się wzdłuż rzeki Warty💦 w Wielkopolsce, od okolic Śremu aż po Puszczykowo. Park został założony w 1997 roku i zajmuje powierzchnię przeszło 12,6 tysiąca ha. Rogaliński PK nazywany jest krainą tysięcy dębów🌳🌳🌳. To największe i najcenniejsze skupisko pomnikowych, kilkusetletnich dębów szypułkowych w Europie. Naliczono ich tutaj ponad 1400 sztuk👀. Skarbem parku są także piękne i rozległe starorzecza utworzone przez meandrującą Wartę🚣 oraz niemal bezkresne równe łąki🌸🌼. Blisko 12 kilometrowy spacer rozpoczął się w Jaszkowie, do punktu widokowego nad Wartą oraz zakończył się także w Jaszkowie, małej wsi w związanej z działalnością błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Był to mniej znany skrawek Rogalińskiego PK, ponieważ najbardziej popularna część jest oczywiście w okolicach Rogalina. W drodze powrotnej zatrzymałam się także na krótki czas w Brodnicy, aby zobaczyć tamtejszy pałac – historyczny obiekt z końca XIX wieku wybudowany przez Wacława Mańkowskiego oraz Antoninę Chłapowską, wnuczkę generała Dezyderego Chłapowskiego - oficera ordynansowego Napoleona i barona cesarstwa francuskiego. Nieopodal znajduje się neogotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, przy którym jest grób gen. Józefa Wybickiego – twórcy polskiego hymnu narodowego🎼 „Mazurka Dąbrowskiego” oraz jego najbliższej rodziny. (Prochy generała przeniesiono w 1923 roku do kościoła św. Wojciecha w Poznaniu). 

Warto było przeżyć sobotnie przedpołudnie w otoczeniu malowniczej przyrody na spacerze po nadwarciańskich łąkach🐝🐞🐛 między majestatycznymi dębami🌳 i licznymi starorzeczami💦 oraz z nutką historii w tle💚. 

Więcej informacji o Rogalińskim PK pod adresem: Rogaliński Park Krajobrazowy i Wielkopolska.travel - RPK

Date: 25 March 2023

Wiosenna pogoda dopisała


Uczestnicy spaceru przyrodniczego "Na Manowce"


Przelatujące żurawie






Żuk Bycznik

Żuk wiosenny czyli specjalista od nieczystości

Złoć żółta


Szeroka wiedza ornitologiczna przewodnika

Mrówki w czasie wiosennej pracy


Przyroda budzi się do życia

Liczne starorzecza Warty





Punkt widokowy nad Wartą

Punkt widokowy nad Wartą

Punkt widokowy nad Wartą


Rozległe łąki Rogalińskiego PK









Pałac Mańkowskich w Brodnicy

Grób gen. Józefa Wybickiego

Grób żony i syna Józefa Wybickiego

Neogotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz