30 października 2022

Cmentarzysko kurhanowe w Łękach Małych - unikat na skalę europejską

Podczas niedzielnej wycieczki🍁 zwiedziliśmy jeden z najcenniejszych zabytków powiatu grodziskiego.  Przy drodze z Kościana do Grodziska Wielkopolskiego widoczne są niepozorne pagórki, które zostały nazwane wielkopolskimi piramidami🌄. To pozostałość Cmentarzyska KurhanowegoI okresu epoki brązu (ok. 1700-1500 p.n.e.), należące do kultury archeologicznej zwanej unietycką.
Jeszcze w XIX w. obejmowało ono swoim zasięgiem cały obszar po obu stronach drogi do Wilanowa i doliczono się wtedy 14 kurhanów. Niestety około 10 zostało zniszczonych podczas budowy linii kolejowej, ostatnie 4 leżą obecnie w granicach wsi Łęki MałeKurhany mają obecnie od 2,6 do 6 m wysokości i od ok. 75 do ponad 140 m w obwodzie u podstawy. Grobowce te zostały przebadane przez nestora polskiej archeologii, prof. Józefa Kostrzewskiego z Poznania, po czym zlokalizowano w nich kamienne kopce z komorami grobowymi. Groby były bogato wyposażone m.in. w broń, naczynia i wyroby zdobnicze z brązu, złota i bursztynu, co każe przypuszczać, iż są to mogiły książęce. Znalezione w jednym z kurhanów berło sztyletowe, uważane było za oznakę władzy i symbol zmiany cywilizacyjnej. Niezwykłe znaleziska stały się jedną z inspiracji do najnowszego filmu dokumentalnego Krzysztofa Paluszyńskiego pt. "Berło z brązu - symbol zmiany cywilizacyjnej"Skupisko kurhanów w Łękach Małych jest unikatem na skalę europejską i z pewnością warto zobaczyć je na własne oczy. 

CiekawostkaPodziwiając wielkopolskie kurhany warto zwrócić uwagę na znajdujący się w pobliżu żelazny most na Mogilnicy, który do 1989 roku służył jako most kolejowy. Wiadukt wpisuje się romantycznie w pejzaż okolicy.

Więcej informacji pod adresem: Wielkopolskie piramidy

Date: 30 October 2022





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz